2025. május 11. 12:34 - francisgourmet

Látom, amit látsz

(május)

Nyakunkon a soron következő immerzív élmény. A helyszín és a szervező ugyanaz, mint a Van Gogh- és a Monet-kiállítás esetében, de most éppen Gustave Klimt van terítéken, illetve a falakon. A BOK-csarnokban elérhető vizuális program május 19-től várja a nagyérdeműt.

Infó: https://klimtkiallitas.hu

A korábbi budapesti Hold utcai piac helyén pár éve megnyitott Light Art Museum (LAM) nagyjából félévente-évente frissíti izgalmas kiállítását. A mostani, június 29-ig látogatható tematika a „Phantom Vision – Az érzékelés mélyáramlatai” elnevezést kapta, és az emberi érzékelés fényt nélkülöző rejtett rétegeit veszi górcső alá. Ugye, milyen különösen hangzik? Nos, épp ezért kell időben elcsípni ezt a mostani alkalmat is. Kétszer volt eddig szerencsém látni a LAM aktuális kiállítását, és bár sosem tetszett minden eleme, de mindig tudtam magammal hozni valami olyan élményt, amit máshol nem tapasztalhattam volna meg. Ja, és azt mondtam már, hogy ez is egy IMMERZÍV kiállítás? Na ugye.

A fantasztikus nevű honlap: https://hun.lam.xyz/

A Szépművészeti Múzeum legfrissebb időszaki kiállítása a késő középkori magyarországi művészet egyik legjelentősebb alkotóját, MS Mestert és korát állítja reflektorfénybe. Amellett, hogy a már megszokott igényes és értő módon kontextusba is helyezi a rejtélyes művész alkotásait, nyomozásra is hívja a nézőket, mert a tárlat utolsó részében az MS Mesterrel kapcsolatos legújabb kutatások eredményeit is bemutatják. A kiállítás április 8. és július 20. között látogatható.

Jegyek: https://www.szepmuveszeti.hu/kiallitasok/ms-mester-es-kora/

Mutatok még pár kiállítást, jó? Szeretem a kiállításokat.

Az élet művészete - Szecessziós plakátművészet és tárgykultúra Magyarországon (1895–1914) címmel a Magyar Nemzeti Galériában 2025. április 4. és október 5. várja a közönséget egy izgalmas gyűjtemény, amely nagyjából 120 alkotáson keresztül a magyar plakátművészet első aranykorát mutatja be. Olyan művészek alkotásai is szerepelnek közöttük, mint Rippl-Rónai József, Vaszary János vagy Ferenczy Károly, és a nemzetközi kitekintés sem marad el.

Klikk: https://mng.hu/kiallitasok/az-elet-muveszete-szecesszios-plakatmuveszet-es-targykultura-magyarorszagon-1895-1914/

Ha már idáig eljöttünk, menjünk kicsit még visszább. „Magyarország színezve. Rejtőzködő fényképek 1862-bőlcímmel 2025. szeptember 15-ig mehetünk vissza az időben a Néprajzi Múzeumban, amely egy nemrég felfedezett, ezért ilyen formában még sosem látott anyagot mutat be: az 1862-es londoni világkiállításon az akkori Magyarország tájegységeinek népviseletéről szóló fényképsorozatot, 36 település lakóin keresztül. A szabadságharc és a Bach-korszak után, de még a kiegyezés előtt vagyunk időben, izgalmas és sokszínű érában készültek tehát ezek a képek, ráadásul a fotográfia mint művészeti ág is épp csak megkezdte a szárnyai bontogatását a nagyközönség körében.

Katt: https://neprajz.hu/kiallitasok/idoszaki/2025/magyarorszag-szinezve.-rejtozkodo-fenykepek-1862-bol.html

De ha már úgyis a Néprajzi Múzeumban járunk, ne menjünk még tovább. Bár a kiállítás lassan a végéhez közeledik, augusztus 31-ig azért még bőven megtekinthető a SZÉKELYEK – Örökség-mintázatok címet viselő gyűjtemény, amely a Székelyföld különböző településein megőrzött tárgyakat egyetlen közös kiállításban mutatja be. Magam sem tudnék jobb ajánlót írni a kérdéseknél, amiket a múzeum a honlapján feltesz: „Kik is igazából a székelyek? Mit tudunk Székelyföldről? Milyen elképzeléseink, hiedelmeink vannak a székelyekről? Mi ebből a valóság? Hogyan látják a Székelyföldön élők magukat?” Én biztosan teszek rá egy kísérletet, hogy válaszokat kapjak.

Infó: https://www.neprajz.hu/kiallitasok/idoszaki/2024/szekelyek.html

Jelen cikkünk utolsó kiállításajánlójában összekötjük a népművészetet a kortárs hatásokkal. A Folk Fashion – Divat a folklór elnevezésű kiállítás ugyanis a magyar folklór tradícióit és a divatra gyakorolt hatását vizsgálja közel másfélszáz izgalmas ruhadarabon, kiegészítőn, egyéb tárgyon keresztül. A Hagyományok Házában berendezett tárlat október 30-ig tekinthető meg.

>>> https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/folk-fashion-divat-folklor

A tartalmas fővárosi kaland után érkezzünk meg végre Debrecenbe is, ahonnan ez alkalommal két ajánlót hoztam.

Minden színházat kedvelő szinte kötelező nyári programja a Nagyerdei Szabadtéri Színpad rendezvénysorozata, amelynek keretében a megadott estéken évszázados fák között élvezhetjük a könnyedebb műfajokból kikerülő teátrumi előadásokat az ország minden tájáról. Megéri előregondolkodni, mert a jegyek gyorsan fogynak (bár a jegyárakra szintén érdemes felkészülni).

Függöny fel: https://csokonaiszinhaz.hu/eloadasok/mufaj/nagyerdei-szabadteri-szinpad/

Amióta a Roncs Bár bezárta kapuit, az addig rendszeresen ott felbukkanó Játszóház Projekt alkalmai is új helyszínekre költöztek. Mostanában a Deutsches Kulturforum, a Malter, a Sheldon’s és a Nagyerdei Víztorony négyese szolgálja a játékos kedvű résztvevők és a társasjátékozni vágyók részére minden lényeges információt átnyújtó szervezők estéinek felhőtlen szórakozását. Javasolt figyelni a honlapjukat, illetve fb-oldalukat, hogyha az aktuális programjuk után érdeklődsz, mert játszani jó – illetve mit jó, olyan, mint a levegővétel!

>>> https://www.jatszohazprojekt.hu/debrecen

https://www.facebook.com/jatszohazdebrecen/past_hosted_events

(Na jó, segítek: legközelebb május 19-én a Nagyerdei Víztoronykertben játszhatsz sokadmagaddal.)

És mielőtt csúnyán elvesznék a szimfonikus és könnyűzenei koncertek és színházi előadások nyári szünet előtti utolsó nagy hajrájának felsorolásában és kielemzésében, inkább gyorsan elköszönök. Júniusban találkozunk!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kultmutato.blog.hu/api/trackback/id/tr618856916

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása